S rozvojem digitálních technologií se v posledních letech začala stále více využívat i online terapie. Tato forma terapie zvláště v minulých letech v souvislosti s pandemií Covid - 19 nabyla dále na významu. Online terapie je v Čechách zákonem povolená a je zaštítěna Českou psychoterapeutickou asociací.
Základní principy práce v online terapii jsou stejné jako při terapii tváří v tvář (viz záložka Důležité informace). Mají ale také svá specifika, podobně jako individuální a skupinová terapie.
K online terapii budete potřebovat základní vybavení: počítač, tablet či telefon, případně webkameru, přídavný mikrofon a sluchátka. Potřebné je kvalitní internetové připojení nebo telefonní signál.
Je dobré, abyste pro online terapii měli své vlastní bezpečné prostředí. Není vhodné zvolit pro online terapii např. obývací pokoj, kde procházejí ostatní členové domácnosti, nebo rušnou ulici.
Online terapie může mít čtyři formy: videokonferenci, telefonní hovor, strukturovanou emailovou terapii a textový chat.
Videokonference: Jedná se o setkání s terapeutkou pomocí některé internetové platformy (např. Zoom). Setkání probíhá v reálném čase. Výhodou je, že terapeutku můžete vidět.
Telefonní hovor: Klient/ka volá v dohodnutý čas na telefon terapeutky.
Strukturovaná emailová terapie: Klient/ka napíše v čase, kdy mu/jí to vyhovuje, e-mail terapeutce. V něm popíše svůj současný stav a otázky, které by chtěl/a řešit. Psaní mailu by mělo trvat do 50 minut. Terapeutka na tento mail odpovídá do tří dnů. Taktéž e-mailem psaným 50 minut.
Tento způsob práce je vhodný pro klienty, kterým nevyhovuje telefonní kontakt nebo setkání s využitím webkamery. Nevýhodou je ale časový odstup.
Textový chat: Terapeutka a klient si navzájem textují po předem dohodnutou délku sezení. Tuto formu online terapie nyní neposkytuji.
Základní rámec online terapie zůstává stejný jako při terapii tváří v tvář (více ostatní záložky):